Co wpływa na wodoszczelność betonu?
Beton to materiał, który wykorzystuje się tak naprawdę na każdej budowie. Stosuje się go do budowy fundamentów czy umacniania konstrukcji budynku, a nawet w celach dekoracyjnych. W zależności od potrzeb poszczególne rodzaje betonu charakteryzują się konkretnymi właściwościami. Jedną z nich jest wodoszczelność. Co wpływa na ten parametr i gdzie znajduje zastosowanie wodoszczelny beton?
Jak uzyskać wodoszczelny beton?
Narażone na kontakt z wodą konstrukcje budowlane mogą ulec osłabieniu, co będzie prowadziło do ich uszkodzenia. Dlatego właśnie zabezpieczenie budynków przed wodą jest tak ważne. W tym momencie z pomocą przychodzi beton o wodoszczelnych właściwościach. W jaki sposób się go uzyskuje? Sposobów jest kilka.
O wodoszczelność betonu należy zadbać już na etapie jego produkcji. W tym celu wykorzystuje się odpowiednie proporcje wody do cementu oraz dobiera właściwe składniki. Mieszanka betonowa często zawiera również niewielkich rozmiarów ziarna kruszyw, na przykład piasku.
Na wodoszczelność betonu w dużym stopniu wpływa chemia budowlana. Wykorzystanie takich produktów, jak impregnaty czy domieszki do betonu, z pewnością wpłynie na jego hydroizolację.
W zależności od stopnia wodoszczelności wyróżnia się kilka rodzajów betonu. Są to produkty o wskaźnikach:
W2,
W4,
W6,
W8,
W10,
W12.
Za beton wodoszczelny uważa się wyroby na poziomie W8 lub wyższym. W beton taki zaopatrzy Cię doświadczone Przedsiębiorstwo Transportowo Sprzętowe Szczepan Stopa z Marszowic.
Jeśli zależy Ci na jak najwyższej wodoszczelności betonu, świetną propozycją są również techniki zabezpieczające go przed wilgocią już po wylaniu. Należy do nich między innymi nałożenie powłoki hydrofobowej bądź wykorzystanie wibratorów do betonu, które mają za zadanie wyeliminować pęcherzyki powietrza z jego struktury.
Dlaczego wodoszczelność betonu jest tak ważna?
Zastanawiasz się, w jakich sytuacjach warto postawić na wodoszczelny beton? Znajduje on zastosowanie głównie w obiektach narażonych na stały kontakt z wodą. Najczęściej są to tamy, studnie, oczyszczalnie ścieków i inne zbiorniki wodne.
Beton taki wykorzystuje się również do stawiania fundamentów domów, a także podczas prac budowlanych poniżej gruntu. Najczęściej widnieje on w piwnicach, podziemnych garażach oraz tunelach.
Tarasy, balkony czy płaskie dachy to kolejne miejsca, gdzie wodoszczelny beton jest naprawdę istotny. Wysoka wodoszczelność wpłynie na żywotność całego budynku. Szczególnie ważne jest to w przypadku miejsc zagrożonych podtopieniami albo tam, gdzie często występują nasilone opady deszczu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana