Co wybrać: grób ziemny, czy może jednak grobowiec?

W ciągu swojego życia właściwie rzadko myślimy o kwestiach ostatecznych. Zazwyczaj pochłaniają nas inne sprawy i raczej nikt nie myśli o kwestii przyszłego pochówku. Niestety czasem tracimy kogoś bliskiego i takie kwestie muszą być w końcu poruszone. W takiej chwili ze strony zakładu pogrzebowego pada pytanie o rodzaj grobu. Do wyboru jest grób ziemny albo murowany grobowiec. Jakie są różnice między tymi opcjami i którą wybrać?
Czym charakteryzuje się grób ziemny?
Grób ziemny to prostokątny otwór w ziemi, w który podczas pogrzebu wkłada się trumnę. Po ceremonii zasypuje się go ziemią. Taki rodzaj grobu nie ma w żaden sposób zabezpieczonych ścian. Po pogrzebie ziemia nie jest ubijana, więc po jakimś czasie zapada się właśnie w tym miejscu. Takie zjawisko następuje prędko, gdy wystąpią obfite opady deszczu lub co gorsza, gdy po kilku latach dojdzie do pęknięcia zasypanej trumny.
Grób ziemny powinien znajdować się w ściśle określonym miejscu, czyli na cmentarzu. Mówią o tym specjalne ustawy. Przepisy określają również odległości jednego grobu od drugiego i dystans między pochowanymi trumnami, jeżeli w grobie w systemie piętrowym jest pochowanych więcej osób.
W ostatnim czasie jednak coraz rzadziej stosuje się typowo ziemny pochówek. Dzieje się to głównie ze względów praktycznych i estetycznych. Zwłaszcza czynniki estetyczne mają znaczenie. Ludzie starają się zapewnić swoim zmarłym bliskim piękny grobowiec, szukając oryginalnych i trwałych nagrobków w miejscach takich. jak Zakład Kamieniarski GRANMUR. Grobowiec murowany z estetyczną płytą to wiele zalet, jednak najważniejsza jest trwałość i możliwość odwiedzin w takim miejscu z bezproblemowym zapaleniem zniczy i spokojnym wspominaniem.
Dlaczego lepiej wybrać grobowiec?
Grób murowany różni się od ziemnego tym, że ma obmurowane boki i górę. Jest to korzystne przy montażu nagrobka, ponieważ płyty mają się na czym oprzeć. Teoretycznie da się postawić nagrobek na grobie zmiennym, ale po jakimś czasie, na skutek obsuwania się ziemi, cała konstrukcja może ulec zaburzeniu do kompletnego zniszczenia włącznie.
Grobowiec murowany to również innego rodzaju korzyści. W przypadku kolejnych pochówków rodzinnych nie trzeba uiszczać całej opłaty przez 20 lat przy następnych pogrzebach, bo została ona uregulowana na początku. Dodatkowo jest on bezterminowy i po dwóch dekadach nie ulega zlikwidowaniu. Oszczędność w przypadku kolejnych pochówków dotyczy również całego nagrobka i płyty. Wystarczy ją tylko zdjąć na czas ceremonii.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Awida Przedsiębiorstwo produkcyjno-handlowe Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Kopalnie woj. dolnośląskie55-200 Bystrzyca, Brzegowa 1a
-
Jar-Bruk Jarosław Kot
Budowlane usługi - brukarskie woj. mazowieckie96-316 Międzyborów, Partyzantów 2
-
Awida Przedsiębiorstwo produkcyjno-handlowe sp. z o.o.
Budowlane materiały - kamień, kruszywa woj. dolnośląskie55-200 Bystrzyca, Brzegowa 1a