Jak wykonać ogrodzenie z bloczków betonowych?
Bloczki betonowe posiadają wiele zalet, dlatego są coraz częściej wykorzystywane przy wznoszeniu różnego rodzaju konstrukcji. Jednym z jej rodzajów są ogrodzenia, które oddzielają własność prywatną od publicznej. Wielu właścicielom zależy nie tylko na odpowiednim standardzie bezpieczeństwa, ale również walorach wizualnych związanych ze zbudowanym ogrodzeniem. Obydwa te wymogi można spełnić dzięki zastosowaniu nowoczesnych materiału – takich jak bloczki betonowe.
Budowa ogrodzenia z bloczków betonowych – krok po kroku
Pierwszym krokiem zbudowania trwałego ogrodzenia z bloczków betonowych jest przygotowanie trwałego fundamentu. W tym celu należy wyznaczyć linię przebiegu ogrodzenia, a następnie usunąć z niej wszelkie kamienie, wystające korzenie itd. Następnie należy wzdłuż niej wykopać dół o głębokości minimum 30 cm (tym głębszy, im wyższe ma być ogrodzenie) i ułożyć w nim deski. Przed wylaniem betonu, trzeba jeszcze przygotować dylatacje.
Przeczytaj również: Bloczki betonowe - uniwersalny produkt dla budownictwa. Co je wyróżnia?
Dół fundamentu wylewa się betonem ciężkim. Część nadziemną (około 30 cm nad ziemią) wylewa się betonem plastycznym. Cała konstrukcja do uzyskania odpowiednich parametrów twardości wymaga około 10-12 dni. Warto zabezpieczyć tę konstrukcję przy pomocy folii fundamentowej.
Bloczki betonowe mają najczęściej postać klocków, dzięki czemu praca z nimi jest intuicyjna i bardzo łatwa. Układa się je jeden na drugim i łączy przy pomocy specjalistycznego kleju montażowego do betonu. Po ułożeniu warstwy z 3-4 bloczków należy wypełnić je betonem i zaczekać do jego utwardzenia. Elementy ozdobne (takie jak np. daszki) można przymocować do górnych części ogrodzenia przy pomocy zaprawy cementowej.
Dystrybucją bloczków betonowych zajmują się specjalistyczne firmy, takie jak GUT-BUD.
Jakie zalety mają bloczki betonowe?
Wykorzystanie bloczków betonowych w pracach budowlanych niesie ze sobą wiele korzyści. Jedną z nich jest możliwość szybkiego prowadzenia prac związanych z murowaniem. Dzięki ergonomicznej budowie są łatwe do ustawiania oraz poziomowania. Ze względu na to możliwe jest też tworzenie przy ich pomocy znacznie grubszych ścian fundamentowych, co ma bezpośrednie przełożenie na ich trwałość oraz wytrzymałość.
Oprócz krótszego czasu związanego z prowadzeniem budowy, dla wielu osób ważnym czynnikiem jest również niższa cena. Bloczki betonowe są jednymi z najtańszych materiałów do murowania. Niska cena nie ma jednak odbicia w jakości, ponieważ są to jednej z najbardziej odpornych materiałów na nacisk górny.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana