Najtrwalsze materiały na posadzkę kamienną
Podłoga to najbardziej eksploatowany element domu. Nic dziwnego, że inwestorzy stawiają na optymalnie trwałe materiały, które są odporne na niszczenie i charakteryzują się wieloletnią żywotnością. Ogromną popularnością wciąż cieszą się posadzki z kamienia naturalnego. Wykazują one nie tylko walory praktyczne, ale też estetyczne. Jaki materiał na posadzkę kamienną wybrać? Warto poznać cechy tych najczęściej wykorzystywanych już teraz.
Dlaczego warto wybrać kamień naturalny?
Nie ma trwalszego materiału na posadzki niż właśnie kamień naturalny. Jest on znacznie bardziej odporny na rysowanie, odbarwianie, pękanie, ciężar, działanie wody, wysokie oraz niskie temperatury czy zanieczyszczenia, niż płytki ceramiczne, naturalny parkiet albo panele. Tego rodzaju posadzkę bez problemu można też odnawiać, na przykład poprzez zabieg polerowania, który przywróci jej pierwotny stan. Co więcej, posadzka kamienna doskonale przewodzi ciepło, dzięki czemu może być stosowana na ogrzewanie podłogowe, do tego jest antypoślizgowa, a więc w pełni bezpieczna w użytkowaniu.
Warto podkreślić również walory estetyczne kamiennej podłogi. Świetnie sprawdza się ona we wnętrzach klasycznych, ale też tych eleganckich w stylu angielskim lub glamour. Można stosować ją także w aranżacjach boho, retro albo loftowych. Mnogość materiałów kamiennych, ich struktur, kolorów czy rodzajów finalnej obróbki sprawia, że inwestorzy mogą wybierać posadzkę wedle własnych preferencji.
Materiał na posadzkę z kamienia
Jak potwierdzają specjaliści z firmy Krystalizacja, która ma w swojej ofercie usługi renowacyjne posadzek kamiennych, najczęściej na podłogę wybierane są granit, marmur oraz trawertyn. Który z tych kamieni naturalnych jest najtrwalszy? To granit, który bez problemu może być wykorzystywany zarówno we wnętrzu pomieszczeń, jak i na zewnątrz. Do tego jest w pełni odporny na zarysowania i nie zmienia koloru pod wpływem intensywnej eksploatacji. Granit jest również łatwy w utrzymaniu czystości, wystarczy przetrzeć go wilgotną ściereczką.
Podobną trwałość wykazuje trawertyn, jednak ten nie ma idealnie gładkiej powierzchni, przez co wyżłobienia i pory mogą się pogłębiać z biegiem lat. Aby zapobiec pękaniu takiej posadzki, należy regularnie wykonywać jej renowację i impregnację.
Najmniej trwały jest marmur. Jest to kamień, który chłonie tłuszcz i inne zanieczyszczenia, przez które mogą powstawać stałe plamy i odbarwienia. Marmur z czasem może stać się matowy oraz nieodporny na zarysowania.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana