Poznaj sekrety układania powierzchni parkingów z kostki brukowej

W Polsce zarejestrowanych jest już ponad 19 milinów samochodów i liczba ta wciąż rośnie, podobnie jak zapotrzebowanie na parkingi. Czy przepisy prawa określają, jak powinna wyglądać nawierzchnia terenów przeznaczonych do postoju pojazdów osobowych i ciężarowych? Co przemawia za układaniem kostki brukowej na parkingach? W jaki sposób utwardzić podłoże, żeby elementy betonowe się nie zapadały pod ciężarem aut?
Właściwe utwardzenie podłoża podstawą brukarstwa
Człowiek utwardza nawierzchnię od czasów starożytnych – trakty wykładano kamieniami jeszcze w Starożytnym Rzymie. Dzięki temu drogi pozostawały względnie suche, a konie i powozy nie grzęzły w błocie. Ulice, chodniki i alejki spacerowe w miastach utwardzano „kocimi łbami”, czyli dużymi kamieniami polnymi jeszcze do połowy lat pięćdziesiątych XX wieku. Dzięki rozwojowi i stosowaniu nowych technologii w produkcji zarówno wygląd używanych obecnie elementów, jak i sam proces układania kostki granitowej czy brukowej uległ znaczącej zmianie. Nowoczesne prefabrykaty są idealnie równe, a ponadto niezwykle wytrzymałe, dzięki czemu z mogą powodzeniem wytrzymać nawet znaczne obciążenia w postaci pojazdów osobowych i ciężarowych. Co więcej, zastosowanie kostek o odmiennej kolorystyce umożliwia tworzenie oryginalnych i atrakcyjnych pod względem wizualnym przestrzeni, takich jak choćby place postojowe czy chodniki.
Przeczytaj również: Kostka brukowa jako element ekologiczny w projektach budowlanych
Aby nawierzchnia wykonana z kostki brukowej była stabilna i nie zapadała się pod naciskiem ciężkich aut, niezbędne jest zastosowanie odpowiedniego podłoża. Doskonale nadaje się do tego celu przepuszczający wodę, solidny i odporny na warunki pogodowe kliniec – drobne kamienie o różnych kształtach, które wbija się w ziemię. W przypadku parkingów podbudówka wykonana z tego kruszywa powinna mieć grubość od 25 do 30 cm.
Przeczytaj również: Kostka brukowa hurt a ekologiczne aspekty budownictwa: co warto wiedzieć?
Dlaczego parkingi wykłada się kostką brukową?
Powierzchnia parkingu nie może zostać zbudowana w sposób dowolny. Istnieją w tym zakresie konkretne regulacje prawne. W świetle przepisów zarówno teren, na którym będą parkować samochody, jak i dojazd manewrowy muszą posiadać odpowiednio utwardzoną nawierzchnię albo przynajmniej gruntową ustabilizowaną, koniecznie ze spadkiem umożliwiającym swobodny odpływ wody i ukształtowanym w taki sposób, aby deszczówka nie spływała na tereny sąsiadujące.
Przeczytaj również: Inspiracje z wykorzystaniem kostki brukowej małej w ogrodach przydomowych
W praktyce oznacza to, że parking można wysypać żwirem. Rozwiązanie to jest jednak mniej estetyczne, a w dodatku drobne kamyki, uskakujące spod kół jadących pojazdów mogą uszkodzić karoserię. Dlatego też zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wyłożenie placu kostką. Firmy, świadczące kompleksowe usługi brukarskie, takie jak Jar-Bruk Centrum Kostki Brukowej w Międzyborowie stosują również odpowiedni drenaż celem wymaganego odwodnienia terenu i właściwego odprowadzenia wody deszczowej. Dzięki temu powierzchnia parkingu wygląda estetycznie i pozostaje bezpieczna.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Murkam Leon Czerwiński
Budowlane materiały - granity, marmury woj. pomorskie83-304 Kawle Dolne, Rzemieślnicza 87