Różnice między torkretem suchym a mokrym

Przy wielu pracach budowlanych wykorzystuje się obecnie torkret, nazywany również betonem natryskowym. Sprawdza się on doskonale podczas wykonywania różnych napraw, wzmocnień czy okładzin ochronnych. Dostępny jest zarówno torkret mokry, jak i suchy. Oba rodzaje mają wiele zalet, które przybliżamy w poniższym artykule. Jeśli zależy Ci na wyborze najlepszego produktu, zapoznaj się z naszymi podpowiedziami.
Do nakładania betonu natryskowego wykorzystuje się specjalne maszyny. Torkret okazuje się bardzo pomocny podczas wielu prac na budowie, dlatego cieszy się tak dużym zainteresowaniem. Dzięki jego zastosowaniu możliwe jest wykonanie m.in. remontów wiaduktów, mostów czy tuneli. Bardzo często za jego pomocą zabezpiecza się również baseny. Okazuje się nieoceniony podczas wnoszenia różnych konstrukcji niezależnie od ich przeznaczenia.
Przedstawiciel firmy Immerbau zajmującej się produkcją specjalistycznych materiałów budowlanych podpowiada:
Niezależnie od wybranego rodzaju torkretu, możesz liczyć na szybkość wykonania. Umożliwia on przeprowadzanie prac nawet w bardzo trudno dostępnych miejscach. Ponadto dzięki niemu nie ma żadnych przeciwwskazań, by wykonać obiekty o nieregularnych kształtach.
Dwa rodzaje torkretu
Do wyboru jest torkret mokry oraz suchy. Pierwszy oznacza mieszankę transportowaną za pomocą pompy ślimakowej prosto do dyszy wylotowej. Następnie trafia ona w określone miejsce naprawianej konstrukcji. Metoda mokra jest polecana przede wszystkim tam, gdzie konieczna jest bardzo dokładna aplikacja produktu lub w miejscach, których nie można zapylić, co niestety zdarza się podczas stosowania torkretu suchego. Oprócz tego zaletą metody mokrej są mniejsze straty materiału, a także możliwość utrzymania stałej konstrukcji i wykorzystywanie mieszanki wyróżniającej się stałymi proporcjami.
Torkretowanie można wykonać również na sucho. Ta metoda sprawdza się doskonale przede wszystkim podczas uzupełniania konstrukcji budowlanych. Mieszankę transportuje się strumieniem sprężonego powietrza w kierunku dyszy natryskowej. W niej torkret jest mieszany z wodą zarobową, po czym aplikuje się go na powierzchnię. Podczas pracy możliwe jest regulowanie wody, która trafia do mieszanki, dzięki czemu cały czas można mieć kontrolę nad gęstością zaprawy torkretowej. Sprawdza się to doskonale podczas jednoczesnego natryskiwania powierzchni pionowych i poziomych. Poza tym dużą zaletę tej metody stanowią wydajność oraz szybkość pracy. Możliwe jest dokładne zagęszczanie mieszanki betonowej, co sprawia, że cechuje ją wysoka wytrzymałość. Oba rodzaje torkretu mają liczne atuty, więc jeśli zastanawiasz się nad ich zakupem, weź pod uwagę przede wszystkim własne potrzeby i specyfikę miejsca swojej pracy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Dasaj Technika Diamentowa Firma Budowlana Dorota Sitek
Beton - wiercenia, cięcia woj. mazowieckie03-579 Warszawa, Kraśnicka 8
-
Rox sp. z o.o.
Budowlane usługi - technologie bezwykopowe woj. mazowieckie05-800 Pruszków, Staszica 1
-
Berdo Ryszard Andrus, Artur Andrus
Budowlane materiały - bruk, elementy betonowe woj. łódzkie95-040 Koluszki, 3 Maja 21