Układanie kostki brukowej krok po kroku
Czy układanie kostki brukowej jest trudne? Cały proces wymaga odpowiedniego przygotowania, dokładności, wiedzy, doświadczenia oraz wielu narzędzi. Pierwsze układanie kostki na pewno jest trudne i warto poznać jak najwięcej cennych wskazówek od osób po fachu. Chociaż same prace ograniczają się do kilku kroków, które opisaliśmy poniżej, łatwo popełnić błąd. Zapoznaj się z naszym artykułem i dowiedz się, jak prawidłowo układa się kostkę brukową.
Jak wybrać kostkę brukową?
Oferta kostek brukowych dostępna na rynku jest bardzo szeroka. Różnią się one kolorem, wielkością, fakturą oraz kształtem. Wybór odpowiedniego produktu wcale nie jest zatem taki prosty. Określenie samej barwy kostki przecież nie wystarcza. Trzeba również zadbać o to, aby materiał pasował do przeznaczenia. W zależności od tego, jakim obciążeniom będzie poddawane miejsce, sięga się po kostki brukowe o różnej grubości. W przypadku wąskich, ogrodowych ścieżek wystarczy grubość 4-6 cm, natomiast drogi i podjazdy wymagają co najmniej 6-8 cm. Niezwykle ważny jest również dobór odpowiedniego rozmiaru surowca. Na rynku dostępne są niewielkie kostki o prostym wzorze, jak i duże, kwadratowe płyty. Ich zastosowanie uzależnione jest od powierzchni. Wąskie, kręte ścieżki czy chodniki lepiej będą się prezentowały z niewielką kostką. Będzie to również łatwiejsze, ponieważ nie trzeba jej będzie docinać. Stylistyka kostki powinna być dopasowana do ogólnego wyglądu budynku i otoczenia. Inne materiały sprawdzają się w domach jednorodzinnych, a inne wokół bloków wielorodzinnych. Najważniejsze, aby ostateczny efekt cieszył oko, a wyłożona powierzchnia była funkcjonalna.
Przeczytaj również: Usługi kamieniarskie - od budowy do wykończenia wnętrz
Potrzebne narzędzia
Podstawowe narzędzia niezbędne podczas układania kostki brukowej to:
- zagęszczarka,
- długi metr lub niwelator,
- grabie,
- szpadla,
- taczki,
- miotła,
- poziomice,
- łata.
Jeśli chcesz ułożyć kostkę samodzielnie i nie korzystać z usług firmy budowlanej, musisz skompletować kilka dodatkowych narzędzi. W przypadku większych powierzchni niezbędny będzie ciężki sprzęt budowlany. Jeśli go nie posiadasz, być może będziesz musiał sięgnąć po wynajem koparko-ładowarki i innych maszyn. Oprócz tego do układania dużych płyt potrzebne są chwytaki podciśnieniowe.
Układanie kostki
Przed rozpoczęciem układania kostki brukowej należy zlecić lub wykonać projekt. Dostarcza on informacji o sposobie układania kostki, co jest szczególnie ważne w przypadku różnych wzorów, a także pozwoli wyliczyć ilość potrzebnych materiałów.
Krok 1. Wytyczenie nawierzchni.
Pierwszym etapem jest pomiar powierzchni i wytyczenie granic układania kostki brukowej. Doskonale sprawdzają się tutaj drewniane paliki lub metalowe szpilki, które łączone są później żyłkami lub sznurkiem wyznaczającym poziom bruku lub krawężników.
Krok 2. Prace ziemne
Kolejnym etapem jest przystąpienie do prac ziemnych. Na wyznaczonym w poprzednim kroku obszarze należy usunąć warstwy technologiczne ziemi do głębokości od 25 do 50 cm w zależności od warunków. Miejsca na krawężniki i obrzeża niekiedy muszą być podkopane o kilka centymetrów głębiej. Potrzebna tutaj będzie koparka lub spychacz. Trzeba zadbać o to, aby podłoże było nie tylko jednorodne, ale również nośne i przepuszczalne. W przypadku problematycznego gruntu niezbędne okazać się mogą inne prace ziemnei wymiana powierzchni. Przygotowany pod położenie kostki teren musi być pozbawiony roślin, korzeni i kamieni oraz wyrównany. Przed układaniem kostki wykonuje się ok 10 centymetrową warstwę piachu uklepaną zagęszczarką. Na tym etapie wykonuje się wyprofilowanie podłoża zgodne z zakładanymi spadkami powierzchni. Najczęściej są to 1,5-3% nachylenia poprzecznego i 0,5% podłużnego.
Krok 3. Podbudowa pod kostkę brukową.
Podbudowa to warstwa konstrukcyjna, której grubość zależy od rodzaju przyszłej nawierzchni. Dla chodników jest to od 5 do 20 cm, natomiast dla ruchu samochodowego od 25 do 40 cm. Wykonuje się ją z kruszyw naturalnych i łamanych, na przykład tłuczenia i klińca lub mieszanki żwiru i piachu. Niezwykle ważne jest, aby układać podbudówkę warstwami. Każda powinna mieć grubość około 10 cm i przed nałożeniem kolejnej należy ubić powierzchnię zagęszczarką. Cechy dobrej podbudówki to dobra nośność, przepuszczalność dla wód opadowych i odporność na niskie temperatury.
Krok 4. Wykonanie obrzeży, czyli obrzegowanie.
Kolejnym krokiem jest obrzegowanie nawierzchni, którą wykonuje się z obrzeży chodnikowych, krawężników lub palisad. Wykonane są z betonu. Osadza się je na głębokość około 10 centymetrów. Wraz z kostką brukową elementy oporowe tworzą stabilną konstrukcję, która zdolna jest do przenoszenia obciążeń na chodniku czy drogach. Niezwykle ważne jest, aby wykonując obrzegowanie, pilnować spadków i wysokości zgodnych z projektem. Krawężniki i obrzeża nie powinny być fugowane. Układa się je z zachowaniem 3-5 mm odstępów.
Krok 5. Podsypka pod kostkę brukową.
Podsypka to warstwa wyrównawcza o grubości kilku centymetrów, która ma zapewnić poprawne osadzenie kostki i wyrównanie powierzchni, gdy są różnice w jej wysokości. Wykonuje się ją z piasku, wysiewki kamiennej lub grysu o małych ziarnach.
Krok 6. Układanie kostki.
W końcu można przystąpić do układania kostki! Przed tą czynnością jeszcze raz należy sprawdzić projekt, rozmieścić układ i wzory. Kostkę brukową układa się od krawędzi nawierzchni układanej. Pracownik dzięki temu staje na już ułożonej powierzchni i nie niszczy terenu przygotowanego w poprzednich krokach. Kostkę układa się około centymetra powyżej projektowanej powierzchni. Jest to bardzo ważne, ponieważ w trakcie ubijania podsypka zagęszcza się, a kostka obniża. Między kostkami muszą być zachowane spoiny o długości 2-5 mm. Kostki nie można układać ciasno i na styk.
Krok 7. Spoinowanie i wibrowanie kostki
Ostatnimi krokami jest spoinowanie i wibrowanie kostki. Spoinowanie to wypełnianie spoin drobnym, suchym piaskiem. Wibrowanie to zagęszczanie kostki brukowej. Wszystkie te procesy należy wykonywać, gdy powierzchnia jest sucha. Po wibrowaniu ponownie wypełnia się spoiny piaskiem.
Gdzie układać kostkę brukową?
Kostka brukowa to niezwykle popularny surowiec, który prezentuje się estetycznie i jest bardzo wytrzymały. Gdzie warto układać kostkę brukową? Jak mówi pracownik firmy PW Marko – usługi remontowo budowlane z Braniewa koło Elbląga:
Kostka brukowa doskonale sprawdza się zarówno w centrum miasta, wokół domów jednorodzinnych, jak i na osiedlach bloków. Stanowi doskonale wyglądający, trwały i wytrzymały materiał. Można nią wykładać ścieżki ogrodowe, chodniki, podjazdy, drogi dojazdowe, drogi wewnętrzne, parkingi i pojedyncze miejsca parkingowe.
Należy jednak pamiętać, że tylko prawidłowe ułożenie kostki brukowej pozwala zachować jej długotrwałą żywotność i estetyczny wygląd na lata. Dlatego czasami lepiej jest skorzystać z usług profesjonalnej firmy budowlanej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana