Zalety elewacji wykonanej z kamienia
Elewacja jest jednym z najważniejszych elementów każdego budynku, ponieważ rodzaj zastosowanego na niej materiału wpływa na to jak prezentuje się cała budowla i jej otoczenie, a także przesądza o tym, czy mury oraz ułożona termoizolacja będą właściwie chronione przed czynnikami zewnętrznymi – przede wszystkim działaniem wiatru i opadami. Tradycyjnym materiałem używanym do ozdabiania fasad domów i obiektów użytkowych jest kamień naturalny.
Dlaczego warto stawiać na elewację z kamienia naturalnego?
Kamień naturalny to materiał wykorzystywany w budownictwie od bardzo dawna. W przeszłości był stosowany głównie jako elementy konstrukcyjne, obecnie stanowi raczej dekorację budynków i służy do wykonywania rozmaitych detali np. parapetów, ale także istotnych części składowych np. schodów zewnętrznych i wewnętrznych. Szczególnie popularne jest wykładanie nim podłóg i ścian, a także ozdabianie fasady. Wynika to przede wszystkim z efektownego wyglądu poszczególnych gatunków kamienia, na który składa się rodzaj minerałów, z jakich są zbudowane, wpływający na wybarwienie oraz ich rozkład przestrzenny, tworzący większe lub mniejsze skupiska czy pięknie prezentujące się żyłki. Duże znaczenie ma też odporność na działanie czynników zewnętrznych. W grę wchodzi twardość zapobiegająca ścieraniu i rysowaniu się powierzchni, a także spoistość przeciwdziałająca pękaniu w wyniku uderzeń. Liczy się niska nasiąkliwość zapobiegająca uszkodzeniom powodowanym przez zamarzanie wody i zmniejszająca podatność na zabrudzenia. Duże znaczenie ma dostępność różnych kolorów i gatunków kamienia elewacyjnego. W Warszawie szeroki wybór elementów wykonanych z granitu, marmuru, kwarcytu, piaskowca czy łupka skalnego oraz bazaltu zapewnia firma LUX-MAR specjalizująca się w sprowadzaniu płytek najwyższej jakości z różnych zakątków świata od Europy po Azję.
Przeczytaj również: Które kamienie naturalne najlepiej sprawdzają się w aranżacjach ogrodów?
W jaki sposób wykonuje się elewacje z kamienia?
Sposób wykorzystania kamienia naturalnego na elewacji zależy od konstrukcji zewnętrznych ścian budynku oraz rodzaju używanego materiału. W grę wchodzi przyklejanie elementów podobnie jak okładzin ceramicznych możliwe, gdy część pokryta kamieniem nie będzie zbyt wysoka. Stosuje się też kotwienie kamienia do muru albo mocuje płyty do specjalnego stelażu aluminiowego lub stalowego, tworząc fasadę wentylowaną. Firma LUX-MAR z Radzymina, będąca importerem kamienia naturalnego, oferuje szeroki wybór płytek elewacyjnych i podłogowych.
Przeczytaj również: Jak impregnować kostkę brukową?
Przeczytaj również: Posadzki z marmuru i granitu: estetyka i wytrzymałość na lata
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana