Zastosowanie przetworzonego gruzu

Jednym z najczęściej spotykanych odpadów budowlanych jest gruz. Jego powstawanie jest nieodłącznym elementem prac budowlanych, remontowych oraz rozbiórkowych. Wiele osób uważa, że jest to surowiec pozbawiony wartości. W praktyce jednak może zostać poddany recyklingowi, dzięki czemu powstaje cenione kruszywo budowlane. W jaki sposób przetwarzany jest gruz? I gdzie znajduje zastosowanie?
Poszczególne etapy przetwarzania gruzu
Podstawą efektywnego przetwarzania gruzu jest jego składowanie oraz segregowanie. W tym celu przed rozpoczęciem prac budowlanych należy zamówić kontenery na gruz lub big bag – jeśli jednorazowa ilość materiału wynosi nie więcej niż 1 m3. Trzeba wiedzieć, że gruz pod żadnym pozorem nie może być wyrzucany do pojemników i kontenerów na odpady komunalne. Grozi za to kara grzywny. Najlepszym rozwiązaniem są kontenery na gruz, ponieważ umożliwiają łatwe i bezproblemowe składowanie nawet dużych ilości odpadów powstających podczas prac budowlanych.
Po odebraniu kontenera gruz jest oczyszczany z innych odpadów budowlanych. W tym celu wykorzystuje się specjalne maszyny, takie jak przesiewacze. Oczyszczony gruz trafia do kruszarki, która przerabia go na kruszywo. Niezwykle ważne jest przeznaczenie danego surowca, ponieważ wpływa ono na parametry ustawienia maszyny, a tym samym znajduje odzwierciedlenie w produkcie końcowy. Poszczególne frakcje materiału mogą różnić się zastosowaniem – od podnoszenia płaszczyzny terenu po podsypkę nawierzchni utwardzonych.
Jakość kruszywa, które powstaje w wyniku przetwarzania gruzu, uzależniona jest od dwóch czynników. Pierwszym z nich jest stopień oczyszczenia surowca. Nieprawidłowy oczyszczony surowiec będzie zawierał elementy, które obniżą skuteczność jego zastosowania w pracach drogowych. Drugim czynnikiem jest możliwość frakcjonowania materiału. Uzależnione jest to od trybów pracy poszczególnych modeli kruszarek.
Kontenerowych wywozem odpadów zajmują się przedsiębiorstwa, takie jak Sawo Gruz ze Zgierza.
Zastosowanie przetworzonego gruzu
Przetworzony gruz jest od razu gotowy do użycia. Znajduje on szereg zastosowań – należą do nich: utwardzanie gruntów, wyrównywanie terenu, wzmacnianie fundamentów, tworzenie podbudowy pod nawierzchnie utwardzone, produkcja mieszanek betonowych, wykorzystanie w umacnianiu wałów przeciwpowodziowych, wykonywanie wylewek betonowych itd. Ze względu na to przetworzony gruz jest chętnie stosowanym w pracach budowlanych materiałem. Co więcej, jest on konkurencyjny cenowo względem innych dostępnych na rynku kruszyw.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Jar-Bruk Jarosław Kot
Budowlane usługi - brukarskie woj. mazowieckie96-316 Międzyborów, Partyzantów 2
-
Awida Przedsiębiorstwo produkcyjno-handlowe sp. z o.o.
Budowlane materiały - kamień, kruszywa woj. dolnośląskie55-200 Bystrzyca, Brzegowa 1a
-
Awida Przedsiębiorstwo produkcyjno-handlowe Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Kopalnie woj. dolnośląskie55-200 Bystrzyca, Brzegowa 1a